League Champions

 

Men’s Champion
2015 Mike Burrett, Harrogate H. & A.C.
2014 Mike Burrett, Harrogate H. & A.C.
2013 Ian Fisher, Otley A.C.
2012 Ben Pye, Wetherby Runners
2011 Marc Scott, Richmond & Zetland Harriers
2010 Marc Scott, Richmond & Zetland Harriers
2009 Ian Fisher, Otley A.C.
2008 Jon Orange, Richmond & Zetland Harriers
2007 Ian Fisher, Otley A.C.
2006 Ian Fisher, Otley A.C.
2005 Ian Fisher, Otley A.C.
2004 Ian Fisher, Otley A.C.
2003 Jon Orange, Richmond & Zetland Harriers
2002 Ian Fisher, Otley A.C.
2001 Ian Fisher, Otley A.C.
2000 Ian Fisher, Otley A.C.
1999 Ian Fisher, Otley A.C.
1998 Ian Fisher, Otley A.C.
1997 Ian Fisher, Otley A.C.
1996 Ian Fisher, Otley A.C.
1995 Mick Tinsley, Ripon Runners
1994 Ian Fisher, Otley A.C.
1993 Ian Fisher, Otley A.C.
1992 Ian Fisher, Otley A.C.
1991 C. Abbott, Harrogate A.C.
1990 D. Pritt, Harrogate A.C.
Men’s Champion V/40
2015 Paul Millgate, Wetherby Runners
2014 Andrew Grant, Harrogate Harriers & A.C.
2013 Ian Fisher, Otley A.C.
2012 Andrew Robertshaw, Otley A.C.
2011 Julian Mawson, Otley A.C.
2010 Steve Nesbitt, Harrogate Harriers & A.C.
2009 Richard Hall, Thirsk & Sowerby Harriers
2008 Richard Hall, Thirsk & Sowerby Harriers
2007 Jon Orange, Richmond & Zetland Harriers
2006 Jon Orange, Richmond & Zetland Harriers
2005 Jon Orange, Richmond & Zetland Harriers
2004 Paul Emson, Swaledale Road Runners
2003 Tim Inglehearn, Harrogate Harriers & A.C.
2002 Dave Cardus, Richmond & Zetland Harriers
2001 Mark Hall, Otley A.C.
2000 E. Williams, Richmond & Zetland Harriers
1999 M. Harris, Imperial A.C.
1998 Billy Kerr, Ilkley Harriers A.C.
1997 Dave Goldesborough, Ilkley Harriers A.C.
1996 Nick Pearce, Ilkley Harriers A.C.
1995 Mick Jeffrey, Otley A.C.
1994 I. Mitchell, Ripon Runners
1993 Malcolm Pickering, Otley A.C.
1992 J. Hutton, Harrogate A.C.
1991 C. Brown, Ripon Runners
Men’s Champion V/45
2015 Paul Nelson, Wetherby Runners
2014 Joseph Kwallah, Wetherby Runners
2013 Alex Fawcett, Ripon Runners
2012 Richard Bewell, Wetherby Runners
2011 Jon Orange, Richmond & Zetland Harriers
2010 Jon Orange, Richmond & Zetland Harriers
2009 Jon Orange, Richmond & Zetland Harriers
2008 Jon Orange, Richmond & Zetland Harriers
2007 Shane Gray, Swaledale Road Runners
2006 Harry Dowdell, Nidd Valley Road Runners
2005 Harry Dowdell, Nidd Valley Road Runners
2004 Peter Chapman, Ripon Runners
2003 Mick Tinsley, Ripon Runners
2002 Peter Chapman, Ripon Runners
2001 Tony Colmer, Richmond & Zetland Harriers
2000 Mick Jeffery, Otley A.C.
1999 Mick Jeffery, Otley A.C.
1996 Ken Souyave, Ilkley Harriers A.C.
1995 D. Jestin, Thirsk & Sowerby Harriers
1992 K.J.Moore, Harrogate A.C.
1991 T. Allen. Otley A.C.
Men’s Champion V/50
2015 Robert Gray, Wetherby Runners
2014 Robert Gray, Wetherby Runners
2013 Richard Bewell, Wetherby Runners
2012 Steve Trudgeon, Harrogate Harriers
2011 Tadeusz Zaranko, Richmond & Zetland Harriers
2010 David Jelley, Ripon Runners
2009 Peter Chapman, Ripon Runners
2008 Steve Brown, Swaledale Road Runners
2007 Pete Chapman, Ripon Runners
2006 Tony Ward, Swaledale Road Runners
2005 Tony Ward, Swaledale Road Runners
2004 Mike Brooks, Richmond & Zetland Harriers
2003 Nick Pearce, Ilkley Harriers A.C.
2002 Mick Jeffery, Otley A.C.
2001 David Matthews, Ilkley Harriers A.C.
2000 Ken Souyave, Ilkley Harriers A.C.
1999 Jim Robinson, Richmond & Zetland Harriers
1995 Howard Aiken, Nidd Valley Road Runners
1994 Geoff Knight, Harrogate A.C.
1993 Jack Robertshaw, Otley A.C.
1992 Howard Aiken, Nidd Valley Road Runners
1991 Bob Moore, Nidd Valley Road Runners
Men’s Champion V/55
2015 Steve Brown, Swaledale Road Runners
2014 Steve Brown, Swaledale Road Runners
2013 Steve Brown, Swaledale Road Runners
2012 Richard Deane, Harrogate Harriers
2011 David Jelley, Ripon Runners
2010 Henry Heavisides, Ilkley Harriers AC
2009 Tony Ward, Swaledale Road Runners
2008 Ben Grant, Harrogate Harriers & AC
2007 Tony Ward, Swaledale Road Runners
Phil Dean Trophy, Men’s Champion V/60
2015 Graham Robinson, Thirsk & Sowerby Harriers
2014 Rob Burn, Thirsk & Sowerby Harriers
2013 Ben Grant, Harrogate Harriers & A.C.
2012 Ben Grant, Harrogate Harriers & A.C.
2011 Tony Essex, Harrogate Harriers & A.C.
2010 Tony Essex, Harrogate Harriers & A.C.
2009 Tony Essex, Harrogate Harriers & A.C.
2008 Kevin O’Hara, Dragons RC
2007 Jim Robinson, Richmond & Zetland Harriers
2006 Geoff Howard, Ilkley Harriers A.C.
2005 Jack Robertshaw, Otley A.C.
2004 Glen Mallett, Harrogate Harriers & A.C.
2003 Glen Mallett, Harrogate Harriers & A.C.
Men’s Champion V/65
2015 Ben Grant, Harrogate Harriers & A.C.
2014 Ben Grant, Harrogate Harriers & A.C.
2013 Ronnie Cassar, Swaledale RR
2012 Dave Seaman, Nidd Valley RR
Ladies’ Champion
2015 Donna Riddler, Ripon Runners
2014 Sharon Barlow, Ripon Runners
2013 Caroline Lambert, Wetherby Runners
2012 Lisa Mawer, Wetherby Runners
2011 Racheal Bamford, Otley A.C.
2010 Josie Hodgetts, Otley A.C.
2009 Josie Hodgetts, Otley A.C.
2008 Rachel Ross-Russell, Richmond & Zetland Harriers
2007 Sue Bussutil, Thirsk & Sowerby Harriers
2006 Sarah Jarvis, Ilkley Harriers A.C.
2005 Rachel Ross-Russell, Richmond & Zetland Harriers
2004 Erika Johnson, Swaledale Road Runners and Sarah Glover, Skipton A.C.
2003 Sally Malir, Ilkley Harriers A.C.
2002 Rachel Robinson, Richmond & Zetland Harriers
2001 Rachel Robinson, Richmond & Zetland Harriers
2000 Erika Nutter, Ripon Runners
1999 Erika Nutter, Ripon Runners
1998 Erika Nutter, Ripon Runners
1997 Sue Dolan, Imperial A.C.
1996 Cathy Wright, Imperial A.C.
1995 Sue Dolan, Imperial A.C.
1994 Sue Dolan, Imperial A.C.
1993 Gillian Close, Imperial A.C.
1992 Gillian Close, Imperial A.C.
1991 C. Fiddes, Harrogate A.C.
1990 J. Cowper, Imperial A.C.
Ladies’ Champion V/35
2015 Donna Riddler, Ripon Runners
2014 Sharon Barlow, Ripon Runners
2013 Carol Morgan, Nidd Valley RR
2012 Carol Morgan, Nidd Valley RR
2011 Julie Bucknell, Wetherby Runners A.C.
2010 Karen Best, Otley AC
2009 Paula Eastaugh, Harrogate Harriers & AC
2008 Rachel Ross-Russell, Richmond & Zetland Harriers
2007 Laura Martin, Otley A.C.
2006 Alison Bennett, Ilkley Harriers A.C.
2005 Erika Johnson, Swaledale Road Runners
2004 Alison Bennett, Ilkley Harriers A.C.
2003 Trish Barton, Dragons Running Club
2002 Julie Harvey, Ilkley Harriers A.C.
2001 Gillian McFarlane, Harrogate Harriers & A.C.
2000 Sally Malir, Ilkley Harriers A.C.
1999 Jackie Ackroyd, Imperial A.C.
1998 ?
1997 ?
1996 Carol Armitstead, Otley A.C.
1995 Carol Armitstead, Otley A.C.
1994 Linda Land, Otley A.C.
1993 Linda Land, Otley A.C.
1992 Sue Morley, Nidd Valley Road Runners
1991 Linda Land, Otley A.C.
Ladies’ Champion V/40
2015 Lorraine Mitchell, Harrogate Harriers & A.C.
2014 Jane McCarthy, Ilkley Harriers A.C.
2013 Lisa Mawer, Wetherby Runners A.C.
2012 Lisa Mawer, Wetherby Runners A.C.
2011 Lisa Mawer, Wetherby Runners A.C.
2010 Lisa Mawer, Wetherby Runners A.C.
2009 Lisa Mawer, Wetherby Runners A.C.
2008 Amanda Oddie, Ilkley Harriers A.C.
2007 Alison Bennett, Ilkley Harriers A.C.
2006 Angela Hall, Thirsk & Sowerby Harriers
2005 Alison Bennett, Ilkley Harriers A.C.
2004 Cathy Wright, Harrogate Harriers & A.C.
2003 Alison Bennett, Ilkley Harriers A.C.
2002 Alison Bennett, Ilkley Harriers A.C.
2001 Jackie Ackroyd, Harrogate Harriers & A.C.
2000 Carol Armitstead, Otley A.C.
Ladies’ Champion V/45
2015 Ann-Marie Bulcock, Skipton A.C.
2014 Lisa Mawer, Wetherby Runners A.C.
2013 Jackie Keavney, Swaledale Road Runners
2012 Joanne Derry, Wetherby Runners
Phil Dean Trophy, Ladies’ Champion V/50
2015 Jackie Keavney, Swaledale Runners
2014 Sarah Gill, Harrogate Harriers & A.C.
2013 Cathy Wright, Harrogate Harriers & A.C.
2012 Alison Bennett, Ilkley Harriers A.C.
2011 Val Kerr, Ilkley Harriers A.C.
2010 Val Kerr, Ilkley Harriers A.C.
2009 Val Kerr, Ilkley Harriers A.C.
2008 Christine Matthews, Ilkley Harriers A.C.
2007 Kath Robertshaw, Otley A.C.
2006 Sue Morley, Nidd Valley Road Runners
2005 Kath Robertshaw, Otley A.C.
2004 Caroline Marler, Otley A.C.
2003 Pat Kirby, Thirsk & Sowerby Harriers
Ladies’ V/55
2015 Christine Cox, Ilkley Harriers A.C.
2014 Val Kerr, Ilkley Harriers A.C.
2013 Jackie Ackroyd, Otley A.C.
2012 Pat Kirby, Thirsk & Sowerby Harriers